خانه > روایتی از موفقیت > چه کسی هوشمند است؟

چه کسی هوشمند است؟

سال پیش به تعدادی از دوستان که سوالات مشابه و متداولی پرسیده بودند در خصوص «هوش» و «هوشمندی» در کار و زندگی قول داده بودم که بزودی در این خصوص بنویسم. امروز، این شماره از خبرنامه «خط راهنما» را اختصاص داده ام به همین موضوع.

سیامک م. – آرش ف. – نازنین خ. از ساری – کامران ک. از کرمانشاه، میترا ص. و امیر از رشت پرسیده اند: «آدم با هوش کیست؟»، «چه کسی هوشمند است؟»، «چطور می توانیم هوشمندانه تر کار و زندگی کنیم»، «آیا هوش موضوعی ژنتيکی است؟» و سوالاتی از این دست.

آدم با هوش کسی است که وقتی می خواهد مشکلی را حل کند و یا برای مساله ای راه حلی بیابد، تمام راه حل هایی که به ذهنش می رسد را یادداشت می کند و آنها را مرور می کند و می داند که از بین آنها تنها یک راه حل هست که بهترین است. آن را پیدا می کند و انتخاب می کند و انجام می دهد. مسئولیت این انجام و اجرا را نیز با تمام وجود قبول می کند.

آدم با هوش کسی است که بسیار می خواند – او همیشه برای مطالعه و خواندن مطالب جدید حاضر و آماده است. او در جریان است و به روز در مورد همه چیزهایی که مهم هستند و او تشخیص داده است که باید در مورد آن موضوعات همیشه به روز باشد. آدم با هوش روزنامه ها را می خواند، به وب سایت های مختلف می رود و در مورد رویدادها، اخبار در جریان است. او همیشه کتاب، مجله و مقاله و سایتی برای مطالعه دارد.

آدم با هوش کسی است که هیشه دور و بر آدم های باهوش پرسه می زند و با آدم های باهوش آشنا می شود، رفت و آمد می کند. به گپ و گفتگوهایشان و رفتارهایشان توجه و دقت می کند، دانش و اطلاعات مورد نظر را مورد تمرکز قرار می دهد و آنها را جذب می کند. یادمان باشد، اگر دور و بر میمون ها زندگی کنیم ممکن است خلق و خوی میمون ها را بگیریم. در انتخاب دوست و رفیق و معاشران تان خیلی دقت کنید.

آدم های باهوش، آدم هایی هستند که به مغزشان اجازه می دهند گاهی هم آزاد و رها باشند. یک سرگرمی مناسب برای خودشان دارند و در اوقات فراغت به آن سرگرمی ها می پردازند. مثلا موزیک می نوازند یا نقاشی می کنند یا کارهای دستی انجام می دهند، به پیاده روی می روند و یا ورزش های سبک انجام می دهند. سرگرمی ها، به مغز انسان اجازه می دهند تا مغز الگوهای ذهنی جدید برای خودش بسازد.

آدم های باهوش، آدم هایی هستند که از رویدادها و افکار و عملکردهای روزانه شان یک یادداشت برداری روزانه دارند. این کار باعث می شود که شما از رویدادهای گذشته و تصمیم هایی که قبلا گرفته اید درس بگیرید و این رویدادها را به هم متصل کنید و یک روز بیابید که آهان!! فلان موقعیت، چنین شد که اشتباه کردم، چنین شد که چنان شد و … آدم های با هوش تصویری هستند، از موضوعاتی که می بینند، یک تصویر می گیرند و به خاطر می سپارند و از ذهن شان حداکثر استفاده را می برند. اجازه بدهید یک مثال بیاورم، گربه ای را زیر نظر بگیرید، گربه روی درختی بالا می رود و در انبوه شاخه ها، پاهایش را درست در جاهایی قرار می دهد که باید قرار دهد و شما از تعجب شاخ در می آورید، او چطور توانسته است این همه شاخه یا مانعی که بر سر راهش بوده را شناسایی کند، او (یعنی گربه) پاهای عقبی و حتی جلویی خود را نمی بیند و وقتی بخواهد با سرعت حرکت کند دیگر محال است که آنها را ببیند، اما درست مثل نوازنده های پیانو یا گیتار که چشم بسته می نوازند، از میان شاخ و برگ ها عبور می کند با کمترین صدایی که از خودش درآورد. اخیرا خواندم که می خواهند رایانه هایی بسازند با کپی برداری از مغز گربه.

آدم های باهوش کسانی هستند که بعضی موضوعات و مطالب را مثل شعر، ضرب المثل، نقل قولها و جملات قصار را از حفظ می کنند. حفظ کردن برخی از مطالب یک کار ذهنی است که فوق العاده است. می توانید با حفظ کردن نام و شغل افرادی که می شناسید و بعد شماره تلفن افراد شروع کنید.

آدم های باهوش همیشه چیزی برای یادگیری و امتحان کردن دارند، چون آنها چیزهای جدیدی را درزندگی شان تجربه و امتحان می کنند. اگر هر روز فقط همان کارهایی را انجام می دهید که طبق معمول و هر روز انجام می دادید، آن وقت است که خسته و دلزده می شوید و انگیزه خود را از دست می دهید و دچار سرخوردگی می شویدو آن وقت است که کلید مغزتان را روی خاموش می گذارید. مغز در این شرایط به ک خواب عمیق فرو می رود. اگر سر کار می روید و دفتر کارتان با منزل فاصله دارد، روزهایی از اتومبیل شخصی استفاده نکنید، زودتر حرکت کنید و وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، مردم و جاهای جدید را ببینید و از هر بار از یک مسیر تازه به سر کار خود بروید. در رستوران های مختلف غذا بخورید، قدم در خیابان ها و کوچه های ناشناخته بگذاید. به خانه ها و پنجره ها نگاه کنید، مردم را با دقت ببینید، هر بار در مسیری که می روید نماهای ساختمانها، تغییر و تحولات شهری و محیط را زیر نظر بگیرید و سعی کنید هر روز از این مسیری که انتخاب کرده اید چیز تازه یاد بگیرید. مطمئن باشید که وقتی دقت کنید و به جزئیات توجه کنید، یک روز این آگاهی به کمک شما می آید. درست مثل چراغی که در تاریکی روشن می شود. روتین زندگی خود را تغییر دهید.

آدم های باهوش آگاهانه در کار و زندگی شان ریسک می کنند. اگر بیست سال است که یک کاری را به طور مداوم انجام می دهید، بد نیست اگر سری به کسب و کارهای دیگر هم بزنید، دست خودتان را در کارهای دیگر امتحان کنید.

آدم های باهوش، بسیار سفر می روند. می گویند بسیار سفر باید تا پخته شود خامی. آدم های باهوش سفر زیاد می روند و به جزئيات دقیق می شوند و می دانند که در سفر چیزهای بسیاری هست برای یادگیری.

آدم های با هوش از شکست و سرخوردگی نمی هراسند. شکست و سرخوردگی در زندگی هر موجود زنده ای کاملا طبیعی است. آدم های باهوش دوباره برمی خیزند و کار را و زندگی را دوباره از نو آغاز می کنند. گاهی اوقات ما دید و تشخیص خوبی نسبت به نقاط قوت مان نداریم، مگر اینکه یک روز دست به اقدام بزنیم و کارهایی را انجام دهیم که می دانیم آنقدرها هم در انجام آن کارها خبره نیستیم. چه اشکالی دارد؟ امتحان کنید و دست به اقدام بزنید، دنیا که به آخر نمی رسد.

پیش از این هم شاید از من خوانده باشید این را که گفته ام «این مهم نیست که شما چه چیزهایی دارید. مهم این است که بدانید از چیزهایی که دارید چگونه استفاده می کنید، یا اینکه چگونه بهتر استفاده می کنید. مهم این است که بدانید آیا به آن چیزهایی که دارید آیا واقعا نیاز دارید؟ آیا به درستی طرز استفاده از آنها را می دانید؟»

بگذارید یک نکتهی خیلی مهمی را با شما در میان بگذارم، در حقیقت، شما خیلی با هوش تر از آن هستید که فکر می کنید. بیشتر از آنچه فکر می کنید باهوشید. با هوش بودن افراد هیچ ربطی به ژنتیک ندارد، این ضمیر ناخودآگاه ماست که این موضوع را تحت کنترل دارد. گربه را به یاد بیاورید. اگر ما روی این ضمیر ناخودآگاه کار کنیم، آگاهانه آن را تغذیه کنیم، ما با هوش تر می شویم و این آن چیزی است که ما از محیط اطراف خودمان می گیریم. آن چیزی است که از دقت و مطالعه دقیق محیط اطراف خودمان و یا دیدن فیلم های آموزشی می گیریم. داشتن چیزها، ابزارها، دستگاه ها و ماشین آلات، اتومبیل و … ما را با هوش تر نمی کند، بلکه همانطور که قبلا هم گفته ام، این، استفاده ما، توانایی ما در بکارگیری ابزارهاست که آرام آرام ما را و ضمیر ناخودآگاه ما را آموزش می دهد و ما آرام آرام احساس می کنیم که در این موضوع یا آن موضوع بیشتر می دانیم و هوشمندانه تر زندگی می کنیم.

برای این منظور تنها کافی است آگاهانه سعی کنیم اطلاعات و دانش و مفاهیم مرتبط با موضوعاتی را که می خواهیم در رابطه با آنها هوشمندانه تر عمل کنیم را به صورت بسته بندی شده (مثل تصویری که گربه ی روی درخت از شاخه های انبوه مقابلش می گیرد) در اختیار ضمیرناخودآگاه مان قرار دهیم. ما زمانی واقعا باهوش می شویم که دست از اثبات کردن خودمان پیش سایرین برداریم. چه نیازی داریم به این که به دیگران وجود خودمان را اثبات کنیم؟ چه نیازی به این داریم که دانش خودمان را با ارائه مدرک به اثبات برسانیم؟ در زمان حال زندگی کنید و دست از اثبات کردن خود بردارید. شما حضور دارید و این را باور کنید که شما باهوش هستید. کارهایی را که می دانید مهارتی در آن ندارید را تجسم کنید و خودتان را در شرایطی تخیل کنید که دارید به خوبی و ماهرانه انجام می دهید. با اعتماد به نفس، خودتان و هوش خودتان را باور کنید. بعد از مدتی خواهید دید که واقعا هوشمندانه دارید عمل می کنید. در کارهایتان نظم و ترتیب داشته باشید و روز خود را با برنامه ریزی شروع کنید. روی واژگانی که در زبان مادری و زبان های دو م و سوم خود می دانید کار کنید. کتاب های خوب بخوانید و ذهن خود را با تصویر برداری از محیط تمرین دهید. افراد باهوش در اطراف خود را شناسایی کنید. اهداف هوشمندانه برای خود بگذارید. فهرستی از آنچه دارید برای خود تهیه کنید و مقابل هریک از اقلام یاد شده بنویسید که آیا همه کارکردهای آن را می دانید؟ از ابزارهایی که در اختیار دارید، از کامپیوتر، موبایل، ماشین حساب و هر چیز دیگری که دارید هوشمندانه استفاده کنید. هوشمندانه و آگاهانه آنها را یاد بگیرید و آنها را برای بهتر شدن کار و زندگی تان به درستی (در زمان و مکان درست) به کار بگیرید. شاید این را شنیده یا خوانده باشید که کامپیوتر و هر ابزار دیگری دقیقا فقط به اندازه ی کاربرش با هوش هستند. اگر فکر می کنید که چون (در انجام دادن کاری) موفق شده اید دیگر می توانید دست از یادگیری بردارید باید به شما بگویم که سخت در اشتباهید. برای اینکه به آن بالا بالا ها برسیم (به قله ها) و همان جا بمانیم لازم است همت کنیم، خودمان را در زمینه های مورد نظر و هدف به روز کنیم. لازم است روی خودمان کار کنیم.

دسته‌ها:روایتی از موفقیت برچسب‌ها: ,
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: